Andrzej Karpiński

Od lat 90-tych zajmuje się IT, początkowo kierując serwisem w lubelskim oddziale TCH Components. Współpracował z siecią akademicką LASK (później LubMAN), gdzie prowadził m.in. uczelniany BBS. Pracował jako redaktor prowadzący lokalnego tygodnika IT – BitMan. W ramach współpracy z UMCS zbudował jeden z, największych wówczas w kraju, systemów do obliczeń równoległych PVM (na potrzeby badania zjawisk zachodzących na powierzchni cieczy).
Po przeprowadzce do Warszawy w 1998 podjął pracę w ATM, zajmując się typowymi projektami informatyzacyjnymi – budową systemu IT dla Sądu Najwyższego i Apelacyjnego w Warszawie, systemami dla PWPW, dostarczając infrastrukturę dla informatyzacji Biblioteki UW, współpracując z klientami z branży medycznej, energetycznej, produkcyjnej. Współpracował z PTC, oraz sieciami akademickimi: POL-34 a następnie Pionier (w zakresie urządzeń w technologii ATM).
Zainteresowania okołosieciowe i miejsce pracy, umożliwiły udział w budowie, a później rozwoju i zarządzaniu siecią ATMAN – w roku 2000 otrzymał Wyróżnienie Specjalne Zarządu ATM za wybitny wkład w budowę sieci ATMAN. W krótkim czasie ATMAN przejął większość ruchu międzyoperatorskiego z ówczesnej TPSA - oferując wcześniej niespotykane na polskim rynku narzędzia takie jak możliwość bezpłatnej wymiany ruchu międzyoperatorskiego, czy gwarancje jakości (tzw. CIR) na poziomie równym przepływności łącza. Był to generalnie początek wymieniania się ruchem pomiędzy operatorami w kraju na większą skalę. W ramach sieci ATMAN zbudowano szereg ciekawych, często niszowych usług, np. podłączając Polskę do sieci IRC Efnet. Dzięki sieci ATMAN udało się stworzyć platformę sieciową dla skutecznego działania wielu serwisów (obecnie nazwalibyśmy je start-upy), jak GaduGadu czy nieistniejące już Grono.net.
Po 10 latach pracy w ATM powrócił do klasycznej informatyki, prowadząc wdrożenie systemu PACS dla największej prywatnej sieci telediagnostycznej w kraju – za wdrożenie przyznano nagrodę „Szeroki pas” magazynu ComputerWorld.
Po zmianie firmy na Qumak m.in. wdrożył w Telekomunikacji Polskiej system ochrony sieci korporacyjnej przed spamem, stając się po tym pracownikiem zespołu bezpieczeństwa IT. Praca w Telekomunikacji Polskiej, i po zmianach w Orange, pokazała zupełnie nowe możliwości. W międzyczasie zmienił się świat, i firma z monopolisty przerodziła się w lidera i wizjonera w zakresie bezpieczeństwa w sieci, prowadząc takie wdrożenia jak: Blokada portu 25 w Neostradzie, Blokada portów Netbios, Blackholing BGP, System AntyDDoS, Tabaluga (Parental Control), czy ostatnio Cybertarcza.
Obecnie pełni funkcję kierownika Wydziału Architektury i Rozwoju Zabezpieczeń Teleinformatycznych Orange Polska, gdzie z zespołem pracuje nad rozwiązaniami z zakresu cyberbezpieczeństwa, zarówno w ujęciu wewnętrznego IT, bezpieczeństwa infrastruktury i klientów, jak i usług z zakresu bezpieczeństwa.
Pracę zawodową stara się łączyć z działalnością naukową i życiem rodzinnym, szukając w natłoku spraw czasu na kontynuowanie pasji z młodości jaką jest kyokushin J

 

Dlaczego właśnie ja powinienem zostać członkiem Rady Programowej PLNOG?

Na przestrzeni ostatnich ponad 20 lat, widzieliśmy przejście: od całkowicie analogowego świata, w którym dla większości ludzi poczta elektroniczna to było pojęcie science-fiction, Internet kojarzył się co najwyżej z nowym rodzajem autobusu, a telefon komórkowy to była linia telefoniczna podciągnięta do budki bogatego sołtysa, do świata, w którym istotna część naszego funkcjonowania, włączając komunikację międzyludzką czy finanse opiera się o nowoczesne technologie.
Biorąc udział w budowaniu narzędzi i sieci wykorzystywanych dziś przez praktycznie każdego, napotkaliśmy szereg wyzwań technologicznych, ślepych uliczek, krętych ścieżek, niespodziewanych sukcesów i pomysłów, które pierwotnie wydawały się nie mieć sensu i uzasadnienia. Spotkaliśmy wiele niezwykłych osób, które kreatywnością czy pasją potrafiły zarażać otoczenie. Rozumne połączenie doświadczenia i znajomości historii techniki z wyzwaniami przyszłości, pozwala rozsądnie przyjmować nowinki, ale też zdrowy konserwatyzm i spojrzenie wstecz.
Reprezentując największego z operatorów w kraju mam możliwość udziału i współtworzenia zmian, jakie zachodzą na rynku, dostęp do większości możliwych rozwiązań, pomysłów i technologii. Przeszłość zawodowa „po drugiej stronie barykady” dała mi zdrowe spojrzenie na rzeczywistość oraz rozumienie bolączek rynku. Znane przeze mnie zagadnienia związane z historią polskiego Internetu, współpracą międzyoperatorską i szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem, to z pewnością ta część, która będzie interesowała rynek i uczestników naszej konferencji. Rzetelna i krytyczna ocena, doświadczenie i kontakty w branży, otwartość na nowinki, a przede wszystkim niezależność od wszystkich dostawców technologii to z pewnością atuty, które będą użyteczne przy współtworzeniu konferencji na miarę naszych czasów. PLNOG musi być miejscem, które inspiruje, w którym przecinają się najróżniejsze poglądy i charaktery. Miejscem, które tworzy rzeczywistość, a nie tylko ją przedstawia i opisuje. Mam nadzieję, że zyskam Waszą przychylność i wspólnie z Wami będę miał możliwość współdecydowania o czym i w jakiej formule chcemy ze sobą rozmawiać.